Nå har jeg vært i favorittbyen i to døgn og det kjennes veldig bra. Allikevel har jeg trengt litt tid på å omstille meg, finne roen og eventyrlysten. Noe – særlig den litt labre lysten til å gå på eventyr – kan definitivt ha med været å gjøre. Det bøttet ned da jeg reiste fra Drammen tidlig på fredagen, og etter en varm og deilig fredags ettermiddag, så begynte det jammen meg å bøtte ned her også!
Det ble ikke rom for de største ekspedisjonene i slikt et vær, så etter litt rusling langs Seinen endte jeg opp på en kafé i Les Halles der jeg leste ut Agnes Ravatn sin Folkelesnad.
Paris og Ravatn har vist seg å være en uslåelig kombinasjon og hun er nå en av mine faste Paris – forfattere! Fugletribunalet leste jeg for eksempel ut i et hotellrom ved Les Grandes Magasines i romjula, og både Veke 53 og Stillstand er med meg nå.
I dag rakk jeg en liten oppdagelsesferd i området jeg bor i; 5. arrondissement/Latinerkvarteret med Sorbonne, kakepause og spankulering i tilfeldige smale, grønne og rolige bakgater.
Det er en av fordelene med å være godt kjent, det er ikke noe skummelt å smette inn her og der fordi du vet sånn cirka hvor du er til enhver tid. Og så får du sett mye som du ikke ser dersom du kun går «turistløypa». Anbefales!
– men jeg må alltid ta bilde fra Pont Neuf, da ;-).
Leser nå: The Three av Sarah Lotz – kjøpt på en av de engelske bokbutikkene på Rue de Rivoli.
Skal skrive om: Iris, Lily Dahl og Siri Hustvedt.
Plan for morgendagen: Gå opp til Montmartre, drikke vin og nyte at sommeren forhåpentligvis er på vei.
Au revoir!
Så masse flotte bilder! Fortvil ikke du har heldigvis mange dager og ta av. Da jeg var i Paris hadde vi to av fire dager med skikkelig regn, så det er nok vanlig ja 🙂 Nyt dagen, kos deg på Montmartre!
Takk, Tine :-). Jeg har heldigvis 40 dager igjen, og juli/august er normalt de aller varmeste månedene. I dag er det blå himmel og jeg kan se litt sol på taket til bygården over gata,
No stress. Bare venne seg til tanken på at man faktisk ER i Paris først. Deretter bare nyte 🙂
Ja 🙂
Har jeg fortalt deg hvor misunnelig jeg er? Sukk….
Du får komme en tur da, Lise 🙂
Åh, Paris er helt herlig. er en tur innom hver år 🙂 Kjipt om det regner da, men helt herlig når solen stikker frem 🙂
Ja, dette er uten tvil favorittbyen min :-).